KOTSIS-PAPP
ÜGYVÉDI IRODA
GYERMEKTARTÁSDÍJ – vagyis mennyi az annyi?
A gyermektartásdíj meghatározása során sokszor merül fel a kérdés a gyermeket nevelő, illetve a különélő szülő részéről egyaránt, vajon milyen összegű tartásdíj követelésére jogosult, illetve milyen összegű tartást követelhetnek tőle.
A vonatkozó Polgári Törvénykönyv akként rendelkezik, hogy a gyermektartásdíj mértéke és megfizetésének módja tekintetében elsősorban a szülők megállapodása irányadó. A szülők megállapodását rögzítő okirat esetén a kikényszerítés egyszerűbb, könnyebben végrehajtható okirat, a gyermek tényleges szükségleteinek meghatározása alaposabb, az adott gyermek valós szükségleteinek megítéléséhez a szülők kellő ismerettel rendelkeznek.
A jogszabály rendelkezése alapján a gyermektartásdíjról a szülők megegyezésének hiányában a bíróság dönt.
A gyermektartásdíj mértékének meghatározása során az alábbiakat kell figyelembe venni (Ptk. 4:218. §):
A megélhetés indokolt (alapvető szükségletek) költségei körében értékelendő a nevelés (élelmezés, ruházás) és szükséges taníttatás költségei, valamint a gyermek gondozása, ápolása, gyógyíttatása, a gyermek fejlesztése. A gyermektartásdíj összegének a kulturális, sportolási, további tanulmányi képzésben való részvétel költségeire is kiterjedő fedezetet kell nyújtania.
A tartás meghatározott időre, rendszerint az egy hónapra vonatkozó szükségleteket fedezi, ezért annak meghatározása során a havonta átlagosan felmerülő költségek összegét célszerű figyelembe venni.
A szülők megegyezésének hiányában, a gyermektartásdíj bírósági meghatározása során a tartásdíj összegét gyermekenként általában a kötelezett átlagos jövedelmének tizenöt-huszonöt százalékában kell meghatározni. Az átlagos jövedelem megállapításánál rendszerint a kötelezettnek a kereset megindítását megelőző egy évi összes jövedelmére figyelemmel kell lenni. (Ptk. 4:218. § (4) bek.)
A gyermektartásdíj szülők által történő meghatározása során tehát a fenti, a jövedelem 15-25 %-os mértékére vonatkozó előírás irányadó lehet, azt azonban figyelembe kell venni, hogy a kialakult gyakorlat alapján az összes (tehát a kötelezett valamennyi gyermekére vonatkozóan összeszámított) gyermektartásdíj mértéke a kötelezett jövedelmének felét nem haladhatja meg.
Fontos megjegyezni, hogy a bíróság döntése esetén a gyermektartásdíj összegét kizárólag határozott összegben határozhatja meg, a százalékos mértékben történő meghatározásra már nincs lehetősége.
Felhívom a figyelmet arra, hogy a közös szülői felügyeleti jog esetén is meg kell állapodni a gyermektartásdíj mértékére és megfizetésének módjára vonatkozóan.
Amennyiben felváltva azonos időszakokat tölt el a gyermek a háztartásokban, akkor csak a szülők vagyoni helyzetének azonossága esetén nem szükséges megállapodni, egyébként rendezni kell a gyermektartás kérdését.
A gyakorlatban sok esetben merül fel az a kérdés, hogy a gyermektartásdíj megfizetésére köteles szülő kötelezhető-e az ún. „luxus-kiadásokhoz” hozzájárulni. Ezen kiadások az átlagon felüli szükségletek kielégítéséhez szükséges költségeket foglalják magukban. A kialakult joggyakorlat alapján az ilyen jellegű igények kialakítására csak abban az esetben kerülhet sor, ha azt a kötelezett önként vállalja.
Szintén a gyakorlatban felmerülő kérdés kapcsán megjegyzem, hogy amennyiben a különélő szülő rendkívüli teljesítőképességgel is rendelkezik, a gyermek indokolt szükséglete a felső határt megszabja, így ennél magasabb összegben a bíróság nem köteles megítélni tartásdíjat.
Felhívom szíves figyelmüket, hogy a blog tartalma nem minősül jogi tanácsadásnak, az egyedi esetre vonatkozó konzultációt nem helyettesíti.
Ezt a honlapot a Pest Megyei Ügyvédi Kamarában bejegyzett Kotsis-Papp Ügyvédi Iroda tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatóak.